Zapraszamy do naszej wspólnoty wszystkie małżeństwa sakramentalne, pragnące pogłębić swą przyjaźń z Chrystusem.

W czasach kiedy tak bardzo podważa się wartość sakramentu małżeństwa i coraz więcej ludzi decyduje się na życie w związkach nieformalnych,  Domowy Kościół  staje się propozycją dla tych małżeństw i rodzin, które pragną obecności Chrystusa w swoim życiu., które poszukują miejsca, wspólnoty, gdzie  mogliby pomagać sobie wzajemnie wzrastać w wierze i budować jedność małżeńską.

koscioldomowy

Domowy Kościół, nazywany też często Oazą Rodzin, jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym od roku 1973 w ramach, założonego przez Sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego, Ruchu Światło-Życie.  Wiele przejął z  doświadczeń międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich  Equipe Notre Dame.

Domowy Kościół zwraca  szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem, co stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
W Domowym Kościele, małżonkowie czerpiąc z łask  Sakramentu Małżeństwa, coraz bardziej otwierają się na siebie nawzajem, na swoje dzieci, na członków rodziny, na każdego człowieka. Trwanie we wspólnocie, uczestniczenie w comiesięcznych spotkaniach kręgu  pomaga małżonkom podejmować zadania nazywane często darami, szansami, aby rozwijać się duchowo i być coraz bliżej Pana Boga  i swojego współmałżonka. Dlatego rodziny Domowego Kościoła starają się regularnie praktykować:

– modlitwę osobistą,
– modlitwę małżeńską i rodzinną,
– czytanie i poznawanie Pisma św.
– dialog małżeński,
– osobistą pracę nad przemianą życia,
– korzystanie z różnych form rekolekcji dla małżeństw i całych rodzin.

 

Spotkania kręgu (od 4 do 6 małżeństw), na których obecny jest kapłan, odbywają się  raz w miesiącu w domach rodzin, tworzących dany krąg, dla podkreślenia, że rodzina jest żywą cząstką Kościoła.

 

Więcej o Domowym Kościele na stronach:

http://www.dk.oaza.pl

http://www.dk.szczecin.pl

 

 

DOMOWY KOŚCIÓŁ W NASZEJ PARAFII

 

Pierwszy krąg rodzin zawiązał się w 2000 roku. Jego opiekunem duchowym był wówczas ówczesny proboszcz parafii, ks. Dariusz Knapik. Obecnie podczas comiesięcznych spotkań  cztery małżeństwa tego kręgu wspiera w ich  pracy formacyjnej  ks. proboszcz Wiesław Kruczyński

W kolejnych latach zawiązały się dwa następne kręgi. Ich doradcą duchowym  jest obecnie ks. Paweł Kasprzyk.

image001

 

 

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

 

Wszystkie małżeństwa, które chciałyby bliżej poznać Domowy Kościół zapraszamy do kontaktu;

z ks. proboszczem naszej parafii, ks. Wiesławem Kruczyńskim, e-mail:  parafia@s-antoni.szczecin.pl,

tel. 91-426-93-93,
z małżeństwem z naszej parafii,  Elwirą i Maciejem Mazurowskimi

e-mail : megama123@o2.pl tel. 506979814

 

 Świadectwa małżeństw, które zdecydowały się pójść drogą zaproponowaną przez Domowy Kościół

 

        Nie jest łatwo pozbierać w kilku zdaniach to, kim Bóg jest w życiu małżeńskim, gdy wejdzie ono na drogę bliskiego życia z Chrystusem na co dzień. Byliśmy małżeństwem wierzącym i praktykującym. Sakrament Małżeństwa uważaliśmy za wydarzenie wielkiej wagi. Po trzech latach małżeństwa usłyszeliśmy o Domowym Kościele i pomyśleliśmy, że spotkania w tej wspólnocie mogą poszerzyć nasze doświadczenia jedności i miłości, z których mogłyby czerpać także nasze dzieci. Podchodziliśmy do naszych pierwszych spotkań kręgu z pewną rezerwą; a nawet pytaniem:
Cóż nowego może nam dać ta wspólnota? Okazało się wkrótce, że nie tylko możemy brać, korzystać, ale również dużo możemy ofiarować innym. Małżeństwa Oazy Rodzin, tworząc środowisko rozwoju wiary, dzielą się wzajemnie swoimi przeżyciami, trudnościami, radościami. Uczymy się otwartości względem siebie. Dzieci, widząc nasze nieustanne próby dążenia do przebaczania sobie i rozumienia współmałżonka, uczą się tego bez specjalnych zabiegów wychowawczych z naszej strony. Łatwiej uczą się kochać, współczuć, przebaczać i dzielić się swoimi przeżyciami.
Po sześciu latach naszego uczestnictwa w życiu kręgu Domowego Kościoła możemy powiedzieć, że sami nie potrafilibyśmy przejść zwycięsko przez naszą codzienność, by wszystko, co się dzieje w naszym życiu rodzinnym nas budowało.
Życie we wspólnocie daje nam wiele radości, pozwala odczuć, że nie jesteśmy sami. Uczymy się odwagi w przyznawaniu się do naszych przekonań, do dawania świadectwa wiary wobec innych. Wiele już razy mogliśmy się przekonać ilu jest ludzi czekających na żywe świadectwa wiary w dzisiejszym świecie.
Idziemy razem w coraz większej jedności, ciesząc się wszystkimi zdarzeniami naszego życia. Ta droga jest piękna i zawsze otwarta. Chwała Panu!

Dorota i Zbyszek

           Kiedy trafiliśmy na pierwsze spotkanie kręgu Oazy Rodzin nie wiedzieliśmy jeszcze nic o ruchu.
Wkrótce potem znaleźliśmy się na pierwszych rekolekcjach w Krościenku. To właśnie tam doświadczyliśmy obecności Chrystusa w naszym małżeństwie. Zobaczyliśmy jak można kochać współmałżonka, poznaliśmy małżeństwa radosne i szczęśliwe, które swym życiem świadczyły, jak Bóg może prowadzić rodzinę do świętości.
Dziś, po 10 latach spotkań w kręgach, wyjazdach na krótsze i dłuższe rekolekcje wiemy, że bez Boga, Jego łaski i Miłości nasze życie pozbawione byłoby tego, co w małżeństwie najpiękniejsze i najwartościowsze – pogłębiania duchowości małżeńskiej. O ileż łatwiej jest rozwiązać codzienne problemy, wychowywać dzieci, przebaczać i kochać, jeśli ma się oparcie w Bożej Mądrości.
Kiedy wstępowaliśmy do kręgu, zastanawialiśmy się, jak długo wytrwamy, przecież w końcu te spotkania się nam znudzą. Dziś wiemy, że trwanie przy Chrystusie nie może się znudzić. Jesteśmy w DK i wciąż otrzymujemy nowe łaski. Odkrywamy coraz to inne pokłady miłości małżeńskiej i rodzinnej. Nie wyobrażamy już sobie życia bez Domowego Kościoła, który umacnia naszą jedność małżeńską i pozwala cieszyć się z tego, że połączył nas Sakrament Małżeństwa. Chwała Panu!

Beata i Zbyszek