NIEDZIELA PALMOWA – 13.04.2014.

 

1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, a kończy się on Niedzielą Zmartwychwstania. Obie te wielkie niedziele jak klamra spinają w jedną całość dwa najistotniejsze wydarzenia zbawcze: bolesną śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Chrystusa. Szczególnie ważne są trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, które nazywamy Triduum Paschalnym. Są one największym świętem kościelnym i stanowią szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się ono Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, poprzez śmierć Jezusa w Wielki Piątek, punktem kulminacyjnym jest obchód Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. W te wielkie dni, nie tylko wspominamy, ale i uobecniamy w liturgii dzieło naszego odkupienia; poprzez Wieczernik, Ogrójec, śmierć na Kalwarii i Grób, do zwycięskiego i chwalebnego zmartwychwstania. Jest to jedna, jedyna Pascha (przejście przez śmierć do życia), w której i my już dziś w sposób sakramentalny uczestniczymy. Dlatego każdy chrześcijanin winien dołożyć wszelkich starań, aby te dni Wielkiego tygodnia przeżyć owocnie poprzez czynny udział w bogatej liturgii. Plan Wielkiego Tygodnia znajdziemy na plakatach. Na progu Wielkiego Tygodnia prośmy o łaskę szczerego nawrócenia do Boga poprzez Sakrament Pojednania. Godziny spowiedzi w tym tygodniu są wywieszone na plakatach informacyjnych.

2. W Wielkim Tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w Wielki Wtorek od 16.00 do 17.00.

3. Msza św. o udrowienie za wstawiennictwem bł. Jana Pawa II i błogosławieństwo relikwiami zostanie odprawiona 16.04, w środę o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

4. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby zdrowe, pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają dyspensy; powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę). Zapalmy lampki przy domowych krzyżach i przy tych większych w pobliżu naszych domostw. W Godzinę Miłosierdzia Bożego (godz. 15.00), jeżeli nie przyjdziemy na Drogę Krzyżową do kościoła, w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam żarliwa modlitwa, skupienie i głęboka zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Naszą pobożność wyraźmy licznym udziałem w nabożeństwach pasyjnych i adoracjach oraz pobożnym nawiedzeniem Grobu Pańskiego.

5. Ofiary składane na tacę w Wielki Czwartek są przeznaczona na cele charytatywne (jałmużna wielkopostna), w Wielki Piątek – na Grób Pański w Jerozolimie.

6. Wielki Post jest szczególnym czasem świadczenia miłosierdzia. Zachęcamy do wsparcia kościelnej „Caritas”. Pod chórem można nabyć świece i baranki na stół wielkanocny a także „Chleb Miłości”. Produkty żywnościowe na rzecz ubogich z naszej wspólnoty, możemy składać do kosza przy stoliku z gazetami, do Wielkiego Wtorku włącznie.

7. Fundusze ze sprzedaży palm, wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych przedstawicieli grup parafialnych, są przeznaczone na kwiaty do Bożego Grobu i świąteczny wystrój kościoła. Dziękujemy za wszelką pomoc przy wykonaniu palm.

8. Pielgrzymi udający się do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II, wyruszą w drogę 24.04 tj. w czwartek z przed naszego kościoła po Mszy św. o godz. 4.30.

9. Zapraszamy na Dni Młodych, które odbędą się w dniach od 1 do 3 maja w Barlinku. Do udziału w diecezjalnym spotkaniu młodych, zapraszamy studentów, młodzież szkół średnich i III klas gimnazjum. Zapisy i szczegółowe informacje u ks. Pawła, a spotkanie organizacyjne dla uczestników odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godz. 19.30 w kościele.

10. Solenizantom i Jubilatom nowego tygodnia składamy życzenia wszelkiego Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele parafialne wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Szczególne podziękowanie składamy wszystkim którzy przygotowali palmy. Nowych Mieszkańców Warszewa oraz Gości serdecznie witamy w naszej wspólnocie.
Wszystkim Wam życzymy owocnych przeżyć Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Paschalnych.

DUSZPASTERZE

Ks. Wiesław Kruczyński  - proboszcz

Ks. Wiesław Kruczyński - proboszcz

 

 

 


Ks. Marek Jaworski - wikariusz

Ks. Marek Jaworski - wikariusz

 

 


brak_zdjecia

Ks. Paweł Kasprzyk – wikariusz