WIELKI TYDZIEŃ – PLAN


 

NIEDZIELA PALMOWA 29.03.2015

 

  1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, a kończy się on Niedzielą Zmartwychwstania. Obie te wielkie niedziele jak klamra spinają w jedną całość dwa najistotniejsze wydarzenia zbawcze: bolesną śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Chrystusa. Szczególnie ważne są trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, które nazywamy Triduum Paschalnym. Są one największym świętem kościelnym i stanowią szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się ono Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, poprzez śmierć Jezusa w Wielki Piątek, punktem kulminacyjnym jest obchód Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. W te wielkie dni, nie tylko wspominamy, ale i uobecniamy w liturgii dzieło naszego odkupienia; poprzez Wieczernik, Ogrójec, śmierć na Kalwarii i Grób, do zwycięskiego i chwalebnego zmartwychwstania. Jest to jedna, jedyna Pascha (przejście przez śmierć do życia), w której i my już dziś w sposób sakramentalny uczestniczymy. Dlatego każdy chrześcijanin winien dołożyć wszelkich starań, aby te dni Wielkiego tygodnia przeżyć owocnie poprzez czynny udział w bogatej liturgii. Plan Wielkiego Tygodnia znajdziemy na plakatach. Na progu Wielkiego Tygodnia prośmy o łaskę szczerego nawrócenia do Boga poprzez Sakrament Pojednania. Godziny spowiedzi w tym tygodniu są wywieszone na plakatach informacyjnych.
  2. W Wielkim Tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w Wielki Wtorek od 16.00 do 17.00.
  3. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby zdrowe, pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają dyspensy; powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę). Zapalmy lampki przy domowych krzyżach i przy tych większych w pobliżu naszych domostw. W Godzinę Miłosierdzia Bożego (godz. 15.00), jeżeli nie przyjdziemy na Drogę Krzyżową do kościoła, w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam żarliwa modlitwa, skupienie i głęboka zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Naszą pobożność wyraźmy licznym udziałem w nabożeństwach pasyjnych i adoracjach oraz pobożnym nawiedzeniem Grobu Pańskiego.
  4. Ofiary składane na tacę w Wielki Czwartek są przeznaczona na cele charytatywne (jałmużna wielkopostna), w Wielki Piątek – na Grób Pański w Jerozolimie.
  5. Wielki Post jest szczególnym czasem świadczenia miłosierdzia. Zachęcamy do wsparcia kościelnej „Caritas”. Pod chórem można nabyć świece i baranki na stół wielkanocny a także „Chleb Miłości”. Produkty żywnościowe na rzecz ubogich z naszej wspólnoty, możemy składać do kosza przy stoliku z gazetami, do Wielkiego Wtorku włącznie.
  6. Fundusze ze sprzedaży palm, wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych przedstawicieli grup i wspólnot parafialnych, są przeznaczone na kwiaty do Bożego Grobu i świąteczny wystrój kościoła. Dziękujemy za wszelką pomoc przy wykonaniu palm.
  7. Zapraszamy na pielgrzymki: do Turcji wraz z wypoczynkiem, w dniach 20.06 – 1.07; do Fatimy i Portugalii w dniach 16 – 25.09; do Medjugorie z pobytem w Chorwacji w dniach 4-11.05.2015. Szczegółowe informacje zawarte są na plakatach w gablocie.
  8. Zapraszamy na Dni Młodych, które odbędą się w dniach od 1 do 3 maja w Barlinku. Do udziału w diecezjalnym spotkaniu młodych, zapraszamy studentów, młodzież szkół średnich i III klas gimnazjum. Zapisy i szczegółowe informacje u ks. Pawła.
  9. Solenizantom i Jubilatom nowego tygodnia składamy życzenia wszelkiego Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele parafialne wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Szczególne podziękowanie składamy wszystkim którzy zaangażowali się w rekolekcje parafialne i szkolne oraz przygotowali palmy.

 

DUSZPASTERZE

Wiesław-Kruczyński-PROBOSZCZ-mini_11

Ks. Wiesław Kruczyński 

proboszcz

 


Ks. Marek Jaworski

Ks. Marek Jaworski 

wikariusz


Ks. Paweł Kasprzyk

Ks. Paweł Kasprzyk 

wikariusz